Zastosowanie hipnoterapii

Hipnoza jest narzędziem uniwersalnym, może być stosowana w trudnościach natury psychicznej, znajduje zastosowanie tam gdzie mamy do czynienia z problemami psychosomatycznymi (gdzie ciało reaguje na zablokowane emocje, myśli itp.) ale także tam gdzie potrzebny jest szeroko pojęty rozwój osobisty. 

Hipnozę stosujemy, aby przekształcić błędne schematy stworzone przez podświadomość, a które już nie służą nam blokując nasze pozytywne myślenie i odczuwanie, hamując nas przed podejmowaniem korzystnych działań mogą pchać w kierunku zachowań destrukcyjnych. 

 

Hipnoza może okazać się pomocna w terapii indywidualnej, małżeńskiej/partnerskiej, grupowej oraz rodzinnej. Znajduje przede wszystkim zastosowanie: 

  1. w problemach natury psychicznej m.in.: jako narzędzie do walki z depresją, zaburzeniami zachowania, nerwicą (z lękami, natręctwami, fobiami, chorobami psychosomatycznymi, z reakcją na stres), przy zaburzeniach odżywiania (w bulimii i anoreksji), w terapii zaburzeń nawyków i popędów, przy uzależnieniach (od substancji i zachowań), w zachowaniach kompulsywnych względem jedzenia i w trudnościach z zachowaniem należnej masy ciała,  przy dysfunkcjach seksualnych, problemach z poczuciem własnej wartości, niską samooceną i brakiem pewności siebie, przy zaburzeniach snu;
  2. zastosowanie medyczne – m.in.: w celu kontrolowania bólu (również przewlekłego), w regeneracji sił, przy alergiach i astmie, schorzeniach skórnych, przy zaburzeniach gastrycznych,  w ginekologii i położnictwie (np. przy bezpłodności lub w przygotowaniu do porodu), chirurgii (np. przy znieczulaniu oraz przygotowywaniu do zabiegów chirurgicznych), w walce z chorobami przewlekłymi, w celu wzmocnienia układu immunologicznego, a nawet przy chorobach nowotworowych  (w trakcie i po chemioterapii), w stomatologii w celu znieczulenia ale także pokonania lęku przed zabiegiem;
  3. jako metoda pracy z dziećmi – m.in.: przy zaburzeniach zachowania oraz emocji (obgryzanie paznokci, moczenie mimowolne, ssanie kciuka), w trudnościach wynikających z fobii, lęków, tików, w reakcjach psychosomatycznych, przy zaburzeniach koncentracji uwagi, motywacji do nauki, przy trudnościach z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami.
  4. jako metoda pracy w relacjach partnerskich/ w terapii małżeńskiej – m.in. w przepracowaniu podświadomych schematów i ograniczeń na temat związków, uwolnienie od projektowania na partnerkę/ partnera zachowań osób z poprzednich związków, do przepracowania przekonań na temat relacji, które podświadomie pochodzą z dzieciństwa i systemu rodzinnego i są zaczerpnięte z historii poprzednich pokoleń, a także do wspierania partnerów do uruchomienia wewnętrznych zasobów niezbędnych do uruchomienia osobistych umiejętności niezbędnych podczas zmian zachodzących w budowaniu długotrwałej relacji gotowej do radzenia sobie na różnych etapach związku.

 

Hipnoterapia jest bardzo elastycznym i uniwersalnym narzędziem, które znajduje zastosowanie również w świecie sportu lub biznesu, dając możliwości podnoszenia motywacji, narzędzia do reagowania na stres i osiągania coraz lepszych efektów. 

Previous Article